چگونه می توانیم فیش حج عمره بخریم؟

حج عمره برخی محدودیت ها و الزامات حج تمتع را ندارد. برای مثال تراشیدن مو در حج عمره الزامی نیست. حج عمره مستحب به شمار می آید و تنها ساکنین شهر مکه مجبور به ادای حتمی این فریضه هستند. برای شرکت در این مناسک باید حتما اقدام به تهیه فیش حج عمره نماید. ما در این مقاله می خواهیم به سوال اصلی شما یعنی چگونه می توانیم فیش حج عمره بخریم؟ پاسخ دهیم.

چگونه می توانیم فیش حج عمره بخریم؟

همانطور که می دانید حج به دو صورت عمره و تمتع برگزار می شود. اگر شما تمایل به خرید فیش حج عمره دارید، باید از تفاوت های مراسم عمره و تمتع مطلع باشید. ما در این مقاله ابتدا به معرفی مراسم عمره و اعمال آن می پردازیم. در گام بعد بیان خواهیم کرد که چگونه می توانیم فیش حج عمره بخریم؟

حج عمره چیست؟

از نظر معنایی، واژه عمره به معنی زیارت است، اما از نظر فقه اسلامی این واژه به معنای زیارت خانه خداوند با آداب و شرایط ویژه سات. یکی از انواع حج و زیارت خانه خدا است که مختص به ماه خاصی نیست. افراد می توانند در هر زمان و در سایر ماه های سال عربی بجز ذی الحجه نسبت به انجام این فریضه اقدام کنند. باید به این نکته توجه داشته باشید که حج عمره در دین اسلام برای افرادی که ساکن سایر شهرهای عربستان (بجز مکه) و ساکن سایر کشورهای اسلامی هستند مستحب به حساب می آید. اما ادای این فریضه برای مسلمانان ساکن در شهر مکه واجب تلقی می شود.

تفاوت های عمده بین حج عمره و تمتع

در زمان و انجام مناسک حج عمره و تمتع تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • اگر شما بخواهید فیش حج عمره تهیه کنید باید بدانید عمده ترین تفاوت این فیش با فیش حج تمتع در زمان انجام است. زیرا زمان انجام حج تمتع در سه ماه اصلی شوال، ذیقعده و ذیحجه است. که عمدتا حاجیان حج واجب یا تمتع خود را در ماه ذی الحجه انجام می دهند. اما ماه خاصی برای ادای حج عمره وجود ندارد. در تمام ایام سال به جز محدوده زمانی انجامی حج واجب می توانید این مراسم را انجام دهید.
 • دومین تفاوت بین حج واجب و عمره در محل احرام است. محل احرام حج تمتع یکی از مواقیت پنجگانه است، در حالی که محل احرام در عمره، نزدیکترین محل در خارج از حرم است.
 • سومین تفاوت بین حج تمتع و عمره در مورد تراشیدن سر است. در حج واجب برای افرادی که اولین بار محرم و به حج مشرف می شوند، تراشیدن سر الزامی است. اما در مورد حج عمره برای هر فردی که به این حج مشرف شده چه برای اولین بار چه در دفعات دیگر هیچ الزام و ضرورتی برای تراشیدن سر وجود ندارد.
 • برای بیان چهارمین تفاوت باید به طواف نسا اشاره کرد. در حج واجب طواف نسا الزامی نیست. اما در حج عمره، حاجی حتما باید طواف نسا را به جای آورد.

اعمال حج عمره

اصلی ترین و اساسی ترین اعمالی که در حج عمره باید انجام دهید عبارت است از:

 • احرام، که شامل پوشیدن لباس احرام و تلبیه است.
 • طواف
 • نماز طواف
 • سعی صفا و مروه
 • کوتاه کردن موی سر(اختیاری)
 • طواف نساء
 • نماز طواف نسا

هم اکنون شما از تفاوت های حج عمره و تمتع آگاه شدید. حالا باید با توجه به شرایط خود می توانید انتخاب کنید که شرکت در کدام یک از این مناسک برای شما امکان پذیر است. بعد از این مرحله می توانید نسبت به تهیه فیش حج عمره یا تمتع اقدام کنید.

خرید فیش عمره

برای تهیه فیش حج عمره نیز مانند فیش حج تمتع می توانید از دو راه اقدام کنید. یا اینکه مستقیما به دفاتر وابسته به سازمان حج و زیارت مراجعه کنید و فیش عمره بخرید. یا اینکه می توانید با مراجعه به سایت و یافتن فروشندگان فیش عمره، فیش مورد نظر خود را خریداری کنید. با توجه به عدم محدودیت زمانی شما می توانید با خرید فیش حج عمره این عمل را با طیب خاطر و در زمان مناسب انجام دهید.

قیمت فیش حج عمره چه قدر است؟

اگر بخواهیم مقایسه ای کوچک بین قیمت فیش حج عمره و تمتع داشته باشیم باید بگوییم قیمت فیش حج عمره به مراتب کمتر از حج تمتع است. به همین دلیل شما می توانید در هنگام تهیه فیش عمره هزینه کمتری را متقبل شوید. اما باید به این ورد توجه داشته باشید که عواملی مانند شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، قیمت دلار، سال اعزام و همچنین قیمت تعیین شده از سوی سازمان حج و زیارت می تواند قیمت نهایی فیش حج عمره را افزایش دهد. به همین دلیل در هنگام خرید یا حتی فروش فیش حج باید به این موارد توجه داشته باشید. در مورد فیش حج عمره نیز هیچ سقف یا قانون خاصی برای قیمت نهایی وجود ندارد. به همین دلیل پایه اصلی این قیمت بر توافق طرفین بنا نهاده شده است.

آیا خرید فیش حج عمره آزاد قانونی است؟

از نظر سازمان حج  زیارت و طبق فتوای تمام مراجع و علما، خرید فیش حج چه عمره و چه تمتع با توجه به موازین شرعی و قانونی بلامانع است. و افراد می توانند با خرید فیش حج، نسبت به ادای این فریضه اقدام کنند. اما اغلب علما بر این نکته تاکید دارند که در حین فروش فیش حج عمره یا حتی تمتع باید هدف اصلی بر سوددهی و بالا بردن بیش از حد قیمت قرار داده نشد.

شرایط خرید و فروش فیش حج عمره چگونه است؟

در مورد فیش حج عمره نیز شما باید مراحل خرید را در دفاتر اسناد رسمی و به صورت قانونی انجام دهید. و پس از طی این مرحله باید به دفاتر زیر مجموعه سازمان حج و زیارت مراجعه کرده و مالکیت فیش را تغییر دهید و خود را به عنوان مالک اصلی فیش حج عمره در سایت ثبت کنید. در این صورت در برنامه اعزام شما هیچ گونه مشکل قانونی ایجاد نخواهد شد.

زمان از سرگیری مراسم حج عمره چه موقع است؟

با توجه به شرایط بهداشتی حاکم و جهان و بیماری کرونا، امسال مراسم حج تمتع بدون حاجیان سایر کشورها و تنها با تعداد معدودی از زائران کشور عربستان برگزار شد. این مورد سبب ایجاد نگرانی شده است که آیا با تهیه فیش حج عمره، امکان اعزام براتی زائران وجود دارد یا خیر؟ سازمان حج و زیارت در پاسخی قاطع به این سوال بیان داشته است که امکان اعزام دارندگان فیش حج عمره بعد از اتمام ماه صفر امسال یعنی تقریبا در اواخر مهرماه ۹۹ امکان پذیر است. پس دارندگان فیش عمره می تواند مطمئن باشند زمینه اعزام آنها با رعایت موازین و دستورالعملی های بهداشتی از اواخر مهرماه سال جاری امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *