چگونه می توانیم فیش حج عمره بخریم؟

حج عمره برخی محدودیت ها و الزامات حج تمتع را ندارد. برای مثال تراشیدن مو در حج عمره الزامی نیست. حج عمره مستحب به شمار می آید و تنها ساکنین شهر مکه مجبور به ادای حتمی این فریضه هستند. برای شرکت در این مناسک باید حتما اقدام به تهیه فیش حج عمره نماید. ما در این مقاله می خواهیم به سوال اصلی شما یعنی چگونه می توانیم فیش حج عمره بخریم؟ پاسخ دهیم.

چگونه می توانیم فیش حج عمره بخریم؟

همانطور که می دانید حج به دو صورت عمره و تمتع برگزار می شود. اگر شما تمایل به خرید فیش حج عمره دارید، باید از تفاوت های مراسم عمره و تمتع مطلع باشید. ما در این مقاله ابتدا به معرفی مراسم عمره و اعمال آن می پردازیم. در گام بعد بیان خواهیم کرد که چگونه می توانیم فیش حج عمره بخریم؟

تفاوت های عمده بین حج عمره و تمتع

در زمان و انجام مناسک حج عمره و تمتع تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

  • اگر شما بخواهید فیش حج عمره تهیه کنید باید بدانید عمده ترین تفاوت این فیش با فیش حج تمتع در زمان انجام است. زیرا زمان انجام حج تمتع در سه ماه اصلی شوال، ذیقعده و ذیحجه است. که عمدتا حاجیان حج واجب یا تمتع خود را در ماه ذی الحجه انجام می دهند. اما ماه خاصی برای ادای حج عمره وجود ندارد. در تمام ایام سال به جز محدوده زمانی انجامی حج واجب می توانید این مراسم را انجام دهید.
  • دومین تفاوت بین حج واجب و عمره در محل احرام است. محل احرام حج تمتع یکی از مواقیت پنجگانه است، در حالی که محل احرام در عمره، نزدیکترین محل در خارج از حرم است.
  • سومین تفاوت بین حج تمتع و عمره در مورد تراشیدن سر است. در حج واجب برای افرادی که اولین بار محرم و به حج مشرف می شوند، تراشیدن سر الزامی است. اما در مورد حج عمره برای هر فردی که به این حج مشرف شده چه برای اولین بار چه در دفعات دیگر هیچ الزام و ضرورتی برای تراشیدن سر وجود ندارد.
  • برای بیان چهارمین تفاوت باید به طواف نسا اشاره کرد. در حج واجب طواف نسا الزامی نیست. اما در حج عمره، حاجی حتما باید طواف نسا را به جای آورد.

هم اکنون شما از تفاوت های حج عمره و تمتع آگاه شدید. حالا باید با توجه به شرایط خود می توانید انتخاب کنید که شرکت در کدام یک از این مناسک برای شما امکان پذیر است. بعد از این مرحله می توانید نسبت به تهیه فیش حج عمره یا تمتع اقدام کنید.

آیا خرید فیش حج عمره آزاد قانونی است؟

از نظر سازمان حج  زیارت و طبق فتوای تمام مراجع و علما، خرید فیش حج چه عمره و چه تمتع با توجه به موازین شرعی و قانونی بلامانع است. و افراد می توانند با خرید فیش حج، نسبت به ادای این فریضه اقدام کنند. اما اغلب علما بر این نکته تاکید دارند که در حین فروش فیش حج عمره یا حتی تمتع باید هدف اصلی بر سوددهی و بالا بردن بیش از حد قیمت قرار داده نشد.

شرایط خرید و فروش فیش حج عمره چگونه است؟

در مورد فیش حج عمره نیز شما باید مراحل خرید را در دفاتر اسناد رسمی و به صورت قانونی انجام دهید. و پس از طی این مرحله باید به دفاتر زیر مجموعه سازمان حج و زیارت مراجعه کرده و مالکیت فیش را تغییر دهید و خود را به عنوان مالک اصلی فیش حج عمره در سایت ثبت کنید. در این صورت در برنامه اعزام شما هیچ گونه مشکل قانونی ایجاد نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *