چگونه فیش حج بخریم؟

در دین اسلام حج بسیار مهم تلقی می شود. به همین دلیل سالانه حج تمتع با حضور میلیون ها انسان در شهر مکه برگزار می شود. افرادی که نمی توانند از طریق سازمان حج فیش دریافت کنند تمایل دارند از طریق خرید فیش حج به این سفر مشرف شودند. اما سوال عمده انها این است که چگونه فیش حج بخریم؟ ما در این مقاله به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

در ابتدا و و پیش از پاسخ به سوالات اصلی شما در مورد اینکه  چگونه فیش حج بخریم؟ یا اینکه بهتر است از کجا این فیش حج را تهیه کنیم؟ باید نکاتی مهم در مورد خرید فیش حج به شما بگوییم. در مورد خرید و فروش فیش حج نیز مانند هر نوع معامله دیگر دست دلالان سبب افزایش بهای خواهد شد. بسیاری از افراد نیز ناخواسته و به دلیل عدم آگاهی گرفتار دست این شیادان خواهند شد. به دلیل اهمیت حج در دین اسلام، بسیاری از افراد حاضرند به هر قیمت فیش حج تمتع را خریداری کنند. اما غافل از اینکه علاقه آنها به دیدار خانه محبوب می تواند به بار اقتصادی زیادی به سایر دوستداران زیارت خانه امن الهی تحمیل کند.

از کجا و چگونه فیش حج تمتع بخریم؟

در مورد فیش حج در هر دو بخش خرید یا فروش، قیمت بسیار مهم است. بهترین راه برای کسب اطلاع دقیق از قیمت فیش حج مراجعه به یکی از دفاتر معتبر و دارای مجوز رسمی از سازمان حج و زیارت در زمینه واگذاری فیش حج مراجعه کرد. طبق بررسی ما تعداد این دفاتر معتبر در سراسر کشور در حدود دو هزار و پانصد دفتر فعال و رسمی است. شما تنها با یک مراجعه حضوری می توانید از قیمت آن مطلع شوید.

دقت داشته باید هنگام خرید فیش حج، حتما باید نام خریدار جدید در سند قطعی وارد شود. طبق قانون، فروشنده فیش حج تمتع تنها یک مرتبه و فقط به یک نفر می تواند فیش را واگذار کند. در بسیاری از موارد قیمت خرید و فروش توافقی است. و بسته به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه سالانه مقدار آن تغییر می کند. در هنگام خرید فیش دقت داشته باشید که حتما این نوع فیش ها را از دفاتر معتبر وابسته به سازمان حج و زیارت تهیه کنید. زیرا واسطه ها هم قیمتی بسیار بالاتر از مقدار واقعی به شما پیشنهاد خواهند داد و از طرف دیگر، فیش تهیه شده از این واسطه ها از نظر سازمان حج و زیارت فاقد اعتبار است.

نکته مهم دیگری که در تعیین قیمت فیش حج تمتع بسیار مهم است، سال تشرف و زمان واریز وجه است. زیرا شرایط اقتصادی ثابت نیست و فیشی که شما می توانید امسال بخرید قطعا با قیمت همان فیش در سال بعد بسیار فرق دارد. در هنگام اعزام حتما باید کاروان ها با همان تعدادی که به آنها اجازه داده شده، عازم بیت الله الحرام شوند. اما ممکن است بنا به دلایل مختلف بعضی از دارندگان فیش نتواند عازم این سفر روحانی شوند. در این مواقع، سازمان حج فراخوان هایی اعلام می کنند و دارندگان فیش ها می توانند مابقی هزینه را واریز نموده و عازم این سفر روحانی شوند.

نکته مهم دیگری که در تعیین قیمت این فیش مهم است، شهر ثبت نام و محل اعزام زائران است. برای مثال اگر فیش از تهران صادر شده باشد و محل اعزام نیز فرودگاه تهران باشد، در مقایسه با سایر فیش های حج قیمت بالاتری خواهد داشت. پس باید در حین خرید فیش به این موارد توجه داشته باشید. و حتما فیش را از دفاتر معتبر بخرید تا علاوه بر حذف واسطه ها ناچار به پرداخت هزینه بیشتر نباشید.

قیمت فیش حج چقدر است؟

با توجه به اینکه ظرفیت اعزام حاجی ها برای هر کشور از سوی کشور عربستان تعیین می شود، تعداد زائران مشخص و محدود است. به همین دلیل، سالانه تعداد کمی از افراد موفق به دریافت فیش حج می شوند. این مسئله سبب شده افراد زیادی سال ها برای تشرف به خانه خدا منتظر بمانند. اما برخی افرادی که در مقایسه با سایرین تمکن مالی بیشتری دارند، ترجیح می دهند به جای سال ها انتظار و صبر، فیش حج خود را بخرند. تعیین قیمت فیش حج در بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد. ما در ادامه مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت این فیش را بیان می کنیم:

  • قیمت دلار

با قطعیت می توان گفت مهمترین عامل تاثیرگذار در قیمت اغلب محصولات داخلی و خارجی، و همچنین عامل موثر در تعیین هزینه سفرهای زیارتی و توریستی، دلار است. این بدیهی است که افزایش قیمت دلار به معنی افزایش مخارج زندگی است. سفر حج نیز یکی از مواردی است که شدیدا تحت تاثیر نوسانات بازار ارز قرار دارد. هر چه قیمت دلار بالاتر باشد، هزینه نهایی برای خرید فیش حج نیز بالاتر خواهد بود. موثرترین دلیل، برای کاهش توان خرید فیش حج نیز افزایش افسار گسیخته قیمت دلار در سال های اخیر است.

  • هزینه ثبت نام تعیین شده از سوی سازمان حج و زیارت

سازمان حج و زیارت یک نهاد دولتی است که مسئولیت ثبت نام و اعزام کاروان ها زیارتی به حج و سایر عتبات را بر عهده دارد. هر سال، سازمان حج و زیارت قیمت معینی برای ثبت نام سفر حج و سایر سفرهای زیارتی تعیین می کند. قیمت تعیین شده از سوی این نهاد دولتی سالانه تغییر می کند. کاملا مشخص است، هر چه قیمت دولتی تعین شده برای سفر حج بالاتر باشد، قیمت فیش حج تمتع و فیش حج عمره آزاد نیز بیشتر خواهد بود.

  • سال اعزام

به جز قیمت دلار که ثبات آن می تواند آرامش نسبی را به زندگی بازگرداند، موثرترین عامل در تعیین قیمت فیش حج، سال اعزام به حج است. شما وقتی فیش خود را بخرید متوجه خواهید شد که سال اعزام شما چه موقع خواهد بود. در این مورد نیز باید بگوییم هر چه سال اعزام به حج نزدیک تر باشد قیمت آن بالاتر خواهد بود. به همین دلیل هزینه خرید حج ۱۴۰۰ در مقایسه با سال ۱۴۰۵ بالاتر خواهد بود.

نحوه انتقال فیش حج چگونه است؟

در این مورد شما باید اول از طریق اینترنت بتوانید شخصی که مایل به فروش فیش حج است را پیدا کنید. بعد باید با آن فرد ارتباط برقرار کنید تا بتوانید بر سر قیمت نهایی به توافق برسید. پس از آن باید به همراه آن فرد به دفتر اسناد رسمی یا محضری معتبر مراجعه کنید تا بتوانید سند را به نام خود منتقل کنید. تا اینجا کار به صورت اصولی و قانونی انجام شده است اما این به معنی اتمام کار نیست. شما در مرحله بعد باید به یکی از دفاتر زیرمجموعه سازمان حج و زیارت به صورت حضوری مراجعه کنید و از آنها بخواهید که در سایت سازمان فیش حج مورد نظر را به نام شما ثبت کنند. حتما در انجام این مراحل با فردی آگاه مشورت کنید. تا طعمه دلالان و سودجویان نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *