قیمت فیش تمتع یا واجب چقدر است؟

قیمت حج تمتع

با توجه به اینکه ظرفیت اعزام حاجی ها برای هر کشور از سوی کشور عربستان تعیین می شود، تعداد زائران مشخص و محدود است. به همین دلیل، سالانه تعداد کمی از افراد موفق به دریافت فیش تمتع با قیمت حج تمتع می شوند. این مسئله سبب شده افراد زیادی سال ها برای تشرف به خانه خدا منتظر بمانند. اما برخی افرادی که در مقایسه با سایرین تمکن مالی بیشتری دارند، ترجیح می دهند به جای سال ها انتظار و صبر، فیش تمتع خود را بخرند. تعیین قیمت حج تمتع در بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد. ما در ادامه مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت این فیش را بیان می کنیم:

  • قیمت دلار

با قطعیت می توان گفت مهمترین عامل تاثیرگذار در قیمت اغلب محصولات داخلی و خارجی، و همچنین عامل موثر در تعیین هزینه سفرهای زیارتی و توریستی، دلار است. این بدیهی است که افزایش قیمت دلار به معنی افزایش مخارج زندگی است. سفر حج نیز یکی از مواردی است که شدیدا تحت تاثیر نوسانات بازار ارز قرار دارد. هر چه قیمت دلار بالاتر باشد، هزینه نهایی برای خرید حج تمتع نیز بالاتر خواهد بود. موثرترین دلیل، برای کاهش توان خرید حج تمتع نیز افزایش افسار گسیخته قیمت دلار در سال های اخیر است.

  • هزینه ثبت نام تعیین شده از سوی سازمان حج و زیارت

سازمان حج و زیارت یک نهاد دولتی است که مسئولیت ثبت نام و اعزام کاروان ها زیارتی به حج و سایر عتبات را بر عهده دارد. هر سال، سازمان حج و زیارت قیمت معینی برای ثبت نام سفر حج و سایر سفرهای زیارتی تعیین می کند. قیمت تعیین شده از سوی این نهاد دولتی سالانه تغییر می کند. کاملا مشخص است، هر چه قیمت دولتی تعین شده برای سفر حج بالاتر باشد، قیمت حج تمتع و فیش حج عمره آزاد نیز بیشتر خواهد بود.

  • سال اعزام

به جز قیمت دلار که ثبات آن می تواند آرامش نسبی را به زندگی بازگرداند، موثرترین عامل در تعیین قیمت حج تمتع ، سال اعزام به حج است. شما وقتی فیش خود را بخرید متوجه خواهید شد که سال اعزام شما چه موقع خواهد بود. در این مورد نیز باید بگوییم هر چه سال اعزام به حج نزدیک تر باشد قیمت آن بالاتر خواهد بود. به همین دلیل هزینه خرید و قیمت فیش حج ۱۴۰۰ در مقایسه با سال ۱۴۰۵ بالاتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *